perjantai 16.11.2018 Aarne, Aarno, Aarni

Palveleva Paikallinen jo vuodesta 1962

Leppävirralla 91 ehdokasta

Leppävirralla jätettiin 91 kuntavaalin ehdokashakemusta helmikuun lopussa päättyneen hakuajan kuluessa. Keskusvaalilautakunta tarkistaa hakemukset ja lopullinen ehdokaslistojen yhdistelmä vahvistetaan 9. maaliskuuta.

Ehdokashakemusten perusteella Leppävirralla kunnanvaltuutetuksi haluaa 91 ehdokasta, joista naisia on 34 ja miehiä 57. Valtuutettuja heistä on 27.

Ehdokashakemukset ovat jättäneet:

Suomen Kommunistinen Puolue: Pursiainen Tuomas, rakennusinsinööri.

Suomen Keskusta: Harald Markus, lehtori, eläkeläinen; Havukainen Heikki H, maatalousyrittäjä; Havukainen Heikki S, yrittäjä; Hartikainen Sanna, myyjä; Hyvärinen Juha, keittäjä, pääluottamusmies; Kanniainen Aino psykoterapeutti, yrittäjä; Karvonen Kare, sähköasentaja; Kauhanen Leena, siivooja; Kervinen Pentti, eläkeläinen, rakennusinsinööri; Kilpeläinen Juha, maa- ja metsätalousyrittäjä;
Konttinen Timo, maatalousyrittäjä; Korhonen Tapani, maatalousyrittäjä, ravivalmentaja; Kröger Markku, maatalousyrittäjä; Kupiainen Mirja, maatalousyrittäjä; Mustonen Marjo-Nina, taidelasiyrittäjä, järjestyksenvalvoja; Nousiainen Tiina, farmaseutti; Ollikainen Reijo, eläkeläinen, insinööri; Ollikainen Seija, lähihoitaja; Pelkonen Juha, ensihoitaja amk; Pelkonen Risto, maatalousyrittäjä;
Piiparinen Auli, opiskelija; Rissanen Juho-Erik, opiskelija; Roponen Lauri, eläkeläinen; Ropponen Heikki, rakennusinsinööri; Räisänen Tuomo, maatalousyrittäjä; Räsänen Noora FM, emäntä; Suihkonen Maarit, ohjaaja; Thitz Ari metsäsuunnittelija, eläkeläinen; Tiitinen Henna, maatalousyrittäjä.

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue: Aholainen Anne, projektipäällikkö, VTM; Arovaara Reijo, myyntipäällikkö; Ettanen Virpi, eläintenhoitaja; Hahtala Allan, kiinteistöneuvos, eläkeläinen; Hahtala Mia, hoitotyön lehtori; Heinonen Seppo, eläkeläinen, toimitusjohtaja; Hynninen Erkki, lähihoitaja; Hynninen Lasse, yrittäjä; Hyvärinen Pertti, myyntipäällikkö; Jylkkä Tuuli, myyjä;
Kastinen Veikko, eläkeläinen, fysioterapeutti; Kosunen Kirsi; Laitinen Antti, puristaja, pääluottamusmies; Luostarinen Tuomo, eläkeläinen, tietoliikenneasentaja; Pitkänen Veikko, eläkeläinen; Pöntinen Heidi, lähihoitaja; Raatikainen-Koponen Anita, lastenohjaaja, eläkeläinen; Sutinen Eero, hankintapäällikkö; Torvinen Petri, IV-asentaja; Tossavainen Kari, eläkeläinen; Voutilainen Tuomas, yrittäjä; Vuori Markku, luokanopettaja.

Kansallinen Kokoomus: Jumppanen Sari, perushoitaja; Kansanen Laura, kasvihuonetyöntekijä, koulutettu hieroja; Kaulamo Leena, hallintopäällikkö; Kaulamo Minna, yrittäjä, liikuntaneuvoja; Kinnunen Sirpa, yrittäjä; Leskinen Pekka, luonnontieteiden yo; Nykänen Pekka, varatuomari, nimismies; Pienimäki Veli-Pekka, teknisen työn, lehtori; Raninen Kari, perusopetusjohtaja; Vitikainen Juuso, myyntipäällikkö; Voutilainen Harri, yrittäjä.

Perussuomalaiset: Arpomaa Ari, eläkeläinen; Koponen Ari, metsätalousyrittäjä; Kumpulainen Juha, mekatroniikka-asentaja; Laitila Auvo, luomuviljelijä; Lamberg Rauni, toimistotyöntekijä, eläkeläinen; Nyyssönen Vesa, maanviljelijä, metallimies; Paasisalo Erkki, piiripäällikkö; Pesonen Markku, maanviljelysteknikko, eläkeläinen; Ronni Hannu, Pali-auton kuljettaja.

Vasemmistoliitto: Huovinen Aki, kiinteistönhoitaja; Korhonen Kaisa, VTM, opettaja; Lauronen Heikki, kylmäasentaja; Pitkänen Henna, tradenomi; Rajakannas Jorma, projektityöntekijä; Rouvinen Reima, FM, opettaja; Suhonen Hannu, kirvesmies; Turkia Katja, postityöntekijä; Vehviläinen Tiina, sairaanhoitaja, AMK.

Suomen Kristillisdemokraatit (KD): Hyttinen Anita, fysioterapeutti; Hyttinen Annina, lähihoitaja; Itkonen Tatiana, opettaja; Jäntti Esa, suunnittelija, eläkeläinen; Koponen Martti, FM; Laatikainen Mervi, fysioterapeutti; Liimatainen Hannu, eläkeläinen; Nissinen Eija, lähihoitaja; Puhakka Arja, psykoterapeutti, yrittäjä; Tervonen Tuukka, nuoriso- ja vapaa-ajan ohjaaja.

Jätä kommentti

*